Przy wyborze materiału do budowy kierujemy się zwykle ich parametrami i ceną. Czy jednak zawsze zwracamy uwagę na pochodzenie produktu i jego dopuszczenie do obrotu? Odpowiednia dokumentacja potwierdzająca bezpieczeństwo oraz jakość produktu to podstawa dobrego wyboru.

Budując dom szukamy najlepszych materiałów. Wśród nich są takie, które możemy z czasem zmienić, jak np. podłogi czy kafle, oraz takie, których nie wymieniamy wcale, lub ich wymiana wiązałaby się z ogromnymi kosztami. Do takich zaliczmy izolację fundamentów, ścian czy też poddasza. Na co więc zwrócić uwagę podejmując decyzję?

Oznakowanie CE

Oznakowanie CE wskazuje, czy dany wyrób został zbadany i uznany za spełniający wymogi dotyczące bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska obowiązujące w UE. Oznakowanie jest wymagane w przypadku wyrobów wyprodukowanych na całym świecie, a które będą sprzedawane w UE. W budownictwie oznacza to, że wyrób jest zgodny z tak zwanymi normami zharmonizowanymi, czyli normami, które określają właściwości użytkowe danego produktu.

Kupując produkt do budowy, ważne jest zatem sprawdzenie, czy posiada on znak CE i deklarację właściwości użytkowych.

Dokumentacja w branży izolacji poliuretanowych

Przy wyborze piany natryskowej pur do izolacji, podobnie jak w przypadku innych produktów budowlanych należy zapytać wykonawcę o deklarację właściwości użytkowych, potwierdzającą jej parametry oraz zgodność CE. Na rynku jest wiele firm oferujących ocieplenie pianą, jednak nie wszystkie korzystają z certyfikowanych produktów. Często cena wykonania wynika ze stosowania tańszych systemów oraz oczywiście mniejszego doświadczenia, a co za tym idzie jakości realizacji. Nie bójmy się zatem pytać wykonawcę o dokumentację produktu oraz posiadaną wiedzę i doświadczenie.

Profesjonalni wykonawcy

Profesjonalni i odpowiedzialni wykonawcy używają tylko materiałów dopuszczonych do obrotu i posiadających odpowiednią dokumentację. Autoryzowani Wykonawcy Crossin korzystają z produktów, które zostały przebadane i posiadają wszystkie niezbędne dokumenty, jak deklaracja zgodności czy atest higieniczny.