Przeczytaj kilka porad na temat wyboru materiału i technologii do ocieplenia poddasza

Budując dom na każdym etapie szukamy najlepszych rozwiązań. Izolacja to jeden z kluczowych elementów konstrukcji, decydujący o kosztach eksploatacji oraz jakości i komforcie życia w nowym domu. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze materiału i technologii do izolacji poddasza? I jakie zalety ma pianka poliuretanowa?

Myśląc o izolacji, słusznie zakładamy, że dobre ocieplenie to niskie zużycie energii i tym samym mniejsze koszty eksploatacji. Skupiając się na kosztach, często zapominamy o innej korzyści skutecznej izolacji, jaką jest chłód latem i tym samym większy komfort mieszkania. W tym przypadku jednym z kluczowych elementów jest dobra izolacja poddasza. Dobrze ocieplone poddasze pozwoli na utrzymanie niższej temperatury w upalnie dni i znacznie poprawi standard życia w całym okresie letnim. Co zatem decyduje o jakości izolacji?

Podstawowe elementy mające wpływ na skuteczność izolacji to: materiał, szczelność, a więc użyta technologia i jakość wykonania, oraz ewentualne zmiany parametrów izolacji w czasie.

Skuteczna izolacja poddasza

Czym (i jak) dobrze zaizolować poddasze?

Wybierając materiał należy zwrócić uwagę na jego parametry izolacyjne oraz sposób montażu. W zakresie parametrów kluczowymi będą: niski współczynnik przewodzenia ciepła λ oraz niska nasiąkliwość. Rozpatrując wybór technologii pod kątem sposobu montażu, należy zwrócić uwagę czy szczelnie wypełni wszystkie izolowane  przestrzenie i czy zmoże ona zagwarantować instalację eliminującą powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka najwięcej ciepła zimą, lub dostaje się go najwięcej latem.

Jednym z rozwiązań skupiających te wszystkie elementy są natryskowe systemy pian poliuretanowych Crossin, posiadających wszystkie cechy jakich wymaga się od nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Piany Crossin to niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,037,W/m2 oraz bardzo niską nasiąkliwość Wp = 0,85 kg/m2. Od 2021 r. wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków, dla dachów i stropodachów narzucają wartość  współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2K). Użycie piany Crossin Attic Soft przy niewielkiej grubości izolacji równej 25 cm, pozwala uzyskać wartość współczynnika U = 0,148 W/(m2K).

Kolejną wyżej wymienioną ważną cechą dobrej izolacji jest szczelność. Sposób aplikacji piany gwarantuje bezspoinowość izolacji, co nawet przy skomplikowanych konstrukcjach w 100% eliminuje możliwość pojawienia się ewentualnych mostków termicznych.

Skuteczna izolacja poddasza 2

Izolacja pianką poliuretanową na lata

Budując dom, chcemy aby zastosowane technologie sprawdziły się przez cały okres użytkowania domu. Błędny wybór materiału lub technologii, oraz ewentualne błędy popełnione podczas montażu najczęściej nie ujawniają się od razu, lecz dopiero po kilku latach od zakończenia inwestycji. Tu znowu widoczne są zalety pian izolacyjnych Crossin. Aplikowana natryskowo piana poliuretanowa trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie wraz z upływem lat, nie tracąc przy tym swoich właściwości izolujących.

Koszt ocieplenia poddasza pianką poliuretanową

Wybór rodzaju materiału podczas budowy, to również kalkulacja ekonomiczna. Całkowity koszt izolacji, to koszt materiału, robocizny i czasu jaki poświęcamy na realizację. Jeśli wybierzemy inny dobrej jakości materiał izolacyjny i doliczymy do tego wykonanie przez dobrą ekipę monterską, często okaże się, że cena natrysku pianką poliuretanową Crossin jest porównywalna, a nawet niższa. Niezależnie od wybranego materiału, montaż zawsze najlepiej powierzyć sprawdzonemu specjaliście, a przy decyzji nie kierować się ceną jako jedynym kryterium. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, nie każda jednak posiada odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie.

Poszukując wykonawcy, warto przyjrzeć się, czy dany wykonawca współpracuje z jednym z producentów i posiada odpowiedni certyfikat. Tak dzieje się w przypadku producenta izolacji Crossin. Autoryzowani wykonawcy Crossin są stale szkoleni i monitorowani pod względem jakości.