Montaż izolacji termicznej oraz przeciwwilgociowej poddasza to jeden z ważniejszych etapów budowy domu. Niewłaściwe wykonanie prac izolacyjnych może być w przyszłości przyczyną nawet 30% strat ciepła z budynku. Jaka technologia będzie zatem najlepsza?

Budując dom od podstaw, czy też modernizując lub remontując już wybudowany, zwraca się szczególną uwagę na aspekt energooszczędności oraz ogólny komfort mieszkania. Z tego względu celem samym w sobie, każdego kto rozpoczyna przygodę z budową, jest gwarancja ciepłego domu zimą i przyjemnie chłodnego latem.

Materiał łączący nowoczesną technologię

Poszukując skutecznych materiałów izolacyjnych warto zapoznać się z nowoczesnymi i jednocześnie sprawdzonymi już technologiami. Obok mocno rozpowszechnionej wełny mineralnej coraz większą popularność zyskuje natryskowa piana poliuretanowa (PU lub PUR), która jest jednym z najbardziej efektywnych materiałów izolacyjnych.

Wśród dostępnych na rynku tego typu rozwiązań wyróżniają się systemy Crossin Insulations®. Piany natryskowe Crossin® posiadają praktycznie wszystkie cechy jakie wymaga się od nowoczesnych materiałów izolacyjnych. Dodatkowo charakteryzują się jednymi z najlepszych parametrów termoizolacyjnych.

Mostki termiczne – wróg zimą i latem

Mostki termiczne to niechciane miejsca w przegrodach budynku, przez które w wyniku niewłaściwego montażu materiału izolacyjnego budynek zimą traci ciepło. Natomiast latem przez takie luki w izolacji ciepło z zewnątrz dostaje się do budynku.

Montując materiał izolacyjny z reguły można mieć do czynienia z dwoma rodzajami mostków termicznych, tj. z mostkami punktowymi oraz mostkami liniowymi. Z tego powodu decydując się na wybór technologii montażu należy zwrócić uwagę, która z nich może zminimalizować ilość powstających luk w warstwie izolacji. Ogromną przewagą natryskowych pian poliuretanowych Crossin® nad innymi rozwiązaniami izolacyjnymi jest innowacyjny sposób aplikacji. Gwarantuje on, że niezależnie od tego z jak skomplikowaną powierzchnią mamy do czynienia, uzyskuje się bezspoinową (bez złączeniową) warstwę izolacyjną, która praktycznie całkowicie pozbawiona jest mostków termicznych.

Upływ czasu – działający na szkodę domu wróg agresywniejszy z każdym sezonem

Budując lub modernizując dom oczekuje się, że początkowe właściwości izolacyjne pozostaną niezmienne przez kolejne długie lata. Tradycyjne i stosowane od lat materiały izolacyjne, wraz z upływem czasu mają tendencje do osuwania się. W efekcie pojawiają się wcześniej opisane mostki termiczne. Ponadto materiały te są bardziej narażone na ingerencję gryzoni, które chętnie się w nich zagnieżdżają dodatkowo degradując. Natryskowe piany izolacyjne na bazie poliuretanu, marki Crossin® podczas aplikacji trwale łączą się z podłożem. Tym samym warstwa izolacji nie osuwa się i nie przemieszcza wraz z upływem czasu.

Dodatkowo izolacja poliuretanowa nie traci swoich deklarowanych właściwości izolujących zgodnie z normą EN-PN 14315-1 (dotyczącą wyrobów do izolacji cieplnej w budownictwie – wyrobów ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR) i pianki poliizocyjanurowej (PIR) formowane natryskowo in situ – część 1: specyfikacja systemu natrysku sztywnej pianki przed zastosowaniem).

Są to niezmiernie istotne zalety materiału i technologii montażu (nanoszenia), ponieważ ewentualne usunięcie wad związanych z przemieszczeniem czy degradacją materiału izolacyjnego, to trudny technicznie, dość czasochłonny i na pewno kosztowny proces. Dobrze wykonana izolacja pianą PUR staje się równocześnie nieprzyjaznym i nielubianym środowiskiem dla gryzoni.

Ponadto izolacje natryskowe Crossin® bazują na Bio Defence TechnologyTM, która zapobiega rozwojowi grzybów, porostów i pleśni na powierzchni oraz wewnątrz materiału. Tym samym zastosowanie takiej izolacji redukuje do minimum ilość ewentualnych alergenów w powietrzu, co bywa kluczowe dla osób z alergiami. Jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że przez lata powierzchnie te będą zabudowanie, tym samym niedostępne, ważne jest aby mieć pewność zachowania tych przestrzeni wolnych od różnych mikroorganizmów.

YouTube video

Wykonanie – klucz do jakości i trwałości izolacji

Nawet najlepszy materiał niewłaściwie zamontowany nie spełni założonych wymagań. W przypadku izolacji wykonanych natryskowymi pianami poliuretanowymi, aby osiągnąć parametry określone w karcie technicznej, produkt musi być właściwie przetworzony, a to znaczy zgodnie z zaleceniami producenta. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, nie każda jednak posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Decydując się na firmę do montażu izolacji (nie tylko dotyczy to wykonawców izolacji natryskowej), warto zapytać o posiadane i udokumentowane doświadczenie oraz o rodzaj wykorzystywanego sprzętu, natomiast finalnie swojej decyzji nie ograniczać jedynie do ceny.

Producent izolacji Crossin® współpracuje z wykonawcami, którzy przeszli cykl szkoleń i są stale monitorowani pod względem jakości. Należy pamiętać, że ewentualne błędy popełnione w trakcie montowania izolacji, nie ujawniają się od razu, ale dopiero po kilku la­tach od zakończenia inwestycji. Podejmując decyzję warto postawić na sprawdzony materiał, a jego aplikację powierzyć rekomendowanemu przez producenta specjaliście.