Podejmując się budowy lub modernizacji domu, oczekujemy komfortu, a myśląc o izolacji, ciepła zimą i przyjemnego chłodu latem. Istotne znaczenie ma również ekonomia. Ocieplając dom zakładamy, że inwestycja ta zwróci się w możliwie najkrótszym czasie dzięki niższym rachunkom.
Jak więc podejść do tematu ocieplenia? Jaki materiał wybrać, jaki wykonawca spełni nasze oczekiwania?
Jedną z kluczowych decyzji podczas budowy jest wybór metody izolacji oraz możliwie najlepszego wykonawcy. Szczególnie dotyczy to poddasza, które źle zaizolowane może być przyczyną utraty nawet 30% ciepła zimą, lub stworzyć trudne do funkcjonowania gorące środowisko latem.
Montaż i materiał, a eliminacja mostków termicznych
Mostki termiczne to miejsca w przegrodach budynku, przez które w wyniku niewłaściwego montażu izolacji ucieka najwięcej ciepła, lub dostaje się go najwięcej latem. Rozważając wybór technologii należy zwrócić uwagę, która z nich może zminimalizować powstawanie takich właśnie miejsc.
Przewagę nad tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi dają w tym aspekcie natryskowe piany poliuretanowe, np. systemy Crossin. Podczas aplikacji tworzą bezspoinową, jednolitą powierzchnię, która pozwala praktycznie w 100% wyeliminować mostki termiczne, co jest trudne do uniknięcia w przypadku montażu tradycyjnych materiałów jak np. wełna.
Materiał izolacyjny a upływający czas
Budując dom oczekujemy, że właściwości izolacyjne pozostaną niezmienne przez długie lata. To ważna kwestia, ponieważ ewentualne usunięcie wad związanych z przemieszczeniem i degradacją materiału izolacyjnego, to proces technicznie trudny, czasochłonny i dość kosztowny.
Tu znowu widoczne są zalety pian izolacyjnych Crossin. Podczas aplikacji piana trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie. Co równie ważne, z upływem lat, piania nie traci również swoich właściwości izolujących.
Piany Crossin są również odporne na rozwój grzybów, porostów i pleśni na powierzchni i wewnątrz materiału, redukując do minimum ilość ewentualnych alergenów w powietrzu.
Koszty montażu ocieplenia pianą
Decyzja o wyborze materiału i technologii ocieplenia, to również kalkulacja ekonomiczna. Całkowity koszt izolacji, to koszty materiału, robocizny i czasu jaki poświęcamy na realizację. Jeśli wybierzemy inny dobrej jakości materiał izolacyjny i doliczymy do tego wykonanie przez dobrą ekipę monterską, często okaże się, że cena natrysku pianką poliuretanową Crossin jest porównywalna, a nawet niższa.
Należy również pamiętać, że cena podawana przez autoryzowanych wykonawców zawiera cenę materiału i robocizny, a po wykonawcy pozostaje posprzątane pomieszczenie i dobra izolacja.
Realne oszczędności z dobrej izolacji
Dobra izolacja to realne oszczędności. Zakłada się, że w standardowych domach, współczynnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi EA to 100–120 kWh/m²•rok. Dla domów energooszczędnych, współczynnik ten wynosi 15–70 kWh/m²•rok.
O tym czy nasz dom będzie spełniaj kryteria dla domu energooszczędnego decyduje z kolei zawarty w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury współczynnik przewodzenia ciepła U.
Dla opisywanego powyżej poddasza, współczynnik ten powinien wynosić U ≤ 0,15 W/(m²•K), co odpowiada grubości 25 cm piany Crossin Attic Soft.
Wykonanie ocieplenia – klucz do jakości
Niezależnie od wybranego materiału, montaż zawsze najlepiej powierzyć sprawdzonemu specjaliście, a przy decyzji nie kierować się ceną jako jedynym kryterium. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, nie każda jednak posiada odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie.
Poszukując wykonawcy, warto przyjrzeć się, czy dany wykonawca współpracuje z jakimś producentem i posiada odpowiedni certyfikat. Tak dzieje się w przypadku producenta izolacji Crossin. Autoryzowani wykonawcy Crossin są stale szkoleni i monitorowani pod względem jakości.
Nawet najlepszy materiał niewłaściwie zamontowany nie spełni założonych wymagań, podejmując decyzję warto zatem jego aplikację zlecić rekomendowanemu przez producenta wykonawcy.
FAQ
Co to jest pianka natryskowa PUR?
Natryskowa pianka poliuretanowa (inaczej natrysk, pianka PUR) jest sprawdzonym materiałem izolacyjnym, mechanicznie nanoszonym na izolowaną powierzchnię.
Piany natryskowe to nowoczesny materiał izolacyjny charakteryzujący się jednymi z najlepszych parametrów termoizolacyjnych. Piana pur Crossin to materiał o niskiej nasiąkliwości, gwarantujący zachowanie doskonałych właściwości termoizolacyjnych, przeciwwilgociowych oraz akustycznych przez cały okres użytkowania domu.
Natryskowy sposób aplikacji piany zapewnia bezspoinową warstwę izolacyjną, pozbawioną tzw. mostków termicznych.
W odróżnieniu od tradycyjnych materiałów jak np. wełna mineralna, podczas aplikacji piana trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie się materiału wraz z upływem lat.
Jakie są rodzaje pianek natryskowych?
Pianki natryskowe mogą mieć różną strukturę. Wyróżniamy pianki o strukturze zamkniętokomórkowej (inaczej pianka sztywna, pianka twarda) oraz o piana pur o strukturze otwartokomórkowej (inaczej pianka półsztywna, pianka miękka). Ze strukturą pianki mocno związana jest gęstość. Im więcej komórek zamkniętych tym wyższa jest gęstość materiału. Struktura ma istotny wpływ na zastosowanie pianki.
Piany pur otwartokomórkowe stosowane są w budownictwie jednorodzinnym, do ocieplania poddaszy, stropów, ścian. Doskonale sprawdzają się jako izolacja w domach szkieletowych.
Piany zamkniętokomórkowe mają zastosowanie przy izolacji magazynów, budynków przemysłowych, rolnych, hal i dachów płaskich.
W budownictwie jednorodzinnym, piany zamkniętokomórkowe wykorzystywane są jako izolacja fundamentów oraz izolacja posadzek.
ZAWARTOŚĆ KOMÓREK ZAMKNIĘTYCH
(wg. normy PN-EN 14315-1)
Klasa CCC1: < 20%
Klasa CCC2: Od 10% do 80%
Klasa CCC3: > 80% do 89%
Klasa CCC4: ≥ 90%
Jakie jest typowe przeznaczenie izolacji natryskowej?
Izolacja natryskowa może być stosowana zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków do izolacji dachów, ścian, podłóg i fundamentów.
W budownictwie jednorodzinnym piany natryskowe to doskonały materiał do ocieplania poddaszy, ścian, i stropów.
Piany zamkniętokomórkowe wykorzystuje się do ocieplania fundamentów, posadzek, dachów płaskich, magazynów, budynków przemysłowych i gospodarstw rolnych.
Co to są mostki termiczne i jak można je zlokalizować w warunkach domowych?
Mostki termiczne (inaczej mostki cieplne) to miejsca w warstwie izolacji, gdzie z powodu obniżonych własności termoizolacyjnych z racji np. łączeń, następuje zwiększona utrata ciepła. Mostki termiczne powstają np. w wyniku użycia niewłaściwej technologii, nieprawidłowego montażu czy złego przylegania jednego materiału do drugiego (np. miedzy krokwią a tradycyjnym materiałem izolacyjnym lub w skutek obwiśnięcia na sznurach konstrukcyjnych czy też osunięcia). Najłatwiejszym sposobem na zaobserwowanie efektów mostków termicznych jest lekkie rozszczelnienie okna zimą. Wówczas można poczuć z jak dużą siłą zimne powietrze dostaje do pomieszczenia. Mostki cieplne widoczne są również w przypadku przemarzających krokwi, które często dają czarne pionowe pasy na sufitach pokrytych płytami kartonowo-gipsowymi.
Izolacja pianą PUR pozwala na uniknięcie powstawania mostków termicznych. Piana natryskowa pozwala na szczelne jej aplikowanie nawet przy skomplikowanych konstrukcjach dachu. Trwale łącząc się z podłożem nie zmienia swojego położenia z czasem, zapewniając szczelność izolacji przez cały okres użytkowania domu.
Czy izolacja wykonana natryskową pianką poliuretanową oddycha?
Piana PUR o strukturze otwartokomórkowej jest materiałem oddychającym i paroprzepuszczalnym.
Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej dla piany Crossin Attic Soft wynosi: μ = 3.
Czy izolacja natryskowa może być stosowana w starym (zabytkowym) budownictwie?
Metoda natrysku pianką PUR jest szeroko stosowana w pracach renowacyjnych, dociepleniowych jak również w pracach remontowych. Ze względu na fakt, że jest to wyjątkowo szczelne i trwałe rozwiązanie, które nie wymaga demontażu wcześniejszego pokrycia/materiału. Dodatkowo metoda natrysku pianką PU cieszy się ogromnym powodzeniem w przypadku izolacji całkiem nowych budynków i pomieszczeń, w których stawia się na lekkie i trwałe rozwiązania.
Czy izolacja natryskowa (poliuretan) jest bezpieczna dla ludzi?
Izolacje metodą natrysku od wielu lat stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, które chronione jest coraz bardziej zaostrzającymi się przepisami prawa budowlanego. Dlatego oferowane przez nas systemy natryskowej pianki PU zostały wcześniej dokładnie przebadane i sprawdzone. Dodatkowo posiadają wszystkie niezbędne badania, atesty oraz certyfikaty. Również nasze laboratorium nieustannie kontroluje jakość i bezpieczeństwo wykorzystywanych surowców oraz wyrobów gotowych. Izolacje natryskowe są wręcz wskazane do stosowania w pomieszczeniach, w których będą przebywać osoby chorujące na alergię.
Piana Crossin jest przebadana pod względem rozwoju pleśni o grzybów. Badanie potwierdziło braku rozwoju pleśni i grzybów na pianie pur Crossin.
Piany poliuretanowe otaczają nas w codziennym życiu. Pianki poliuretanowe są wypełnieniem materacy, większości siedzisk meblowych, siedzeń i desek rozdzielczych w samochodach, wypełnienia lodówek.
Powyższe przykłady można mnożyć, co potwierdza bezpieczeństwo dla zdrowia stosowania pian poliuretanowych.
Kiedy wykonać izolację natryskową? (przed czy po wykonaniu tynków)
W przypadku wykonania izolacji i tynku w okresie letnim, kiedy dom jest mocno wietrzony, można wykonać izolację przed tynkami.
Dodatkowo w przypadku dachów otwartych dyfuzyjnie (membrana), piana ma możliwość odprowadzania wilgoci jaką ew. wchłonie podczas prac mokrych.
Generalnie piana Crossin Attic Soft ma niski współczynnik krótkotrwałej nasiąkliwości oraz szybko oddaje pochłoniętą wilgoć zachowując swoje właściwości.
Niezależnie od kolejności prac, trzeba pamiętać o intensywnym wietrzeniu po wykonaniu tynków, aby pozbyć się wilgoci w szybkim tempie.
Czy pianka natryskowa PUR chłonie wilgoć?
Kwestia ta zależy od struktury pianki.
Pianka o strukturze otwartokomórkowej absorbuje wilgoć z powietrza, ale również ją oddaje. Sprawdza się zatem doskonale w pomieszczeniach gdzie wilgoć jest stosunkowo niska, głównie pianki pur stosuje się jako ocieplenie w budownictwie jednorodzinnym.
W przypadku piany Crossin Attic Soft współczynnik krótkotrwałej nasiąkliwości wodą jest jednym z najlepszych na rynku i wynosi:
Wp ≤ 0,85 kg/m2
W przypadku pianki o strukturze zamkniętokomórkowej, chłonie ona wilgoć w bardzo małym stopniu.
Dla przykładu współczynnik krótkotrwałej nasiąkliwości dla piany Crossin Wall wynosi:
Wp ≤ 0,11 kg/m2
Czy zawsze należy stosować paroizolację?
Nie zawsze.
Zgodnie ze sztuką budowlaną folia paroizolacyjna powinna być montowana we wszystkich pomieszczeniach.
Należy jednak mieć na uwadze, że w większości pomieszczeń nie ma wilgoci, a np. piana Crossin Attic Soft ma bardzo niski współczynnik nasiąkliwości.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można zrezygnować z folii paroizolacyjnej, jednak należy pamiętać o jej zastosowaniu w pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na działanie wilgoci m.in. w łazienkach, w kuchniach, pralniach oraz w suszarniach.
Czy izolacja natryskiem PUR może być stosowana tylko na poddasza i dachy?
Nie tylko. Izolacje wykonane metodą natrysku pianką PUR mogą być również stosowane przy izolacji stropów, ścian oraz fundamentów. Natryskowa pianka PUR znajduje szerokie zastosowanie w przypadku izolacji wewnątrz oraz na zewnątrz budynku.
Czy pianka natryskowa PUR może być nakładana membranę?
Tak. Izolacja natryskową pianką PUR doskonale przywiera do większości dostępnych na rynku membran dachowych.
Natrysk na membranę jest jedną z najpopularniejszych form ocieplania poddasza pianą poliuretanową.
Czym charakteryzuje się natrysk pianką otwartokomórkową?
Porównując piankę otwartokomórkową z zamkniętokomórkowa należy wspomnieć, że taki natrysk tej pierwszej ma zdecydowanie mniejszą gęstość, a tym samym jest lżejszy dla konstrukcji budynku.
Piana otwartokomórkowa jest dobrze przepuszczalna dla pary wodnej. Stąd po zastosowaniu tego rodzaju piany purbudynek „oddycha”, a jednocześnie taka izolacja ma bardzo dobre właściwości dźwiękochłonne (akustyczne).
Piany Crossin to niski współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,037,W/m2 . Od 2021 r. wymagania dotyczące efektywności energetycznej budynków, dla dachów i stropodachów narzucają wartość współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2K). Użycie piany Crossin Attic Soft przy niewielkiej grubości izolacji równej 25 cm, pozwala uzyskać wartość współczynnika U = 0,148 W/(m2K).
Ważną cechą izolacji pur jest szczelność. Sposób aplikacji piany gwarantuje bezspoinowość izolacji. Nawet przy skomplikowanych konstrukcjach pozwala to na wyeliminowanie w 100% pojawienie się ewentualnych mostków termicznych.
Natryskowo piana poliuretanowa trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie wraz z upływem lat.
Piana nie traci również swoich właściwości izolujących wraz z upływem czasu.
Na jakie podłoża może być stosowany natrysk pianką PUR otwartokomórkową?
Obecnie najczęściej spotyka się natrysk na membranę paroprzepuszczalną lub deskowanie. Dotyczy to głownie ocieplania poddaszy. Temperatura minimalna podłoża w tym przypadku to 10ºC. Inne materiały stosowane w budownictwie, które doskonale sprawdzają się ze względu na dobrą przyczepność z natryskiem pianką otwartokomórkową to: płyta kartonowo- gipsowa (natrysk na ściany działowe) oraz beton (natrysk na stropy).
WAŻNE: Niedopuszczalna jest aplikacja bezpośrednio na dachówkę.
Co to jest izolacja?
Izolacja to materiał, którego celem jest zabezpieczenie dwóch sąsiadujących układów lub powierzchni przed wzajemnym, niekorzystnym oddziaływaniem. Rozróżnia się następujące rodzaje izolacji:
- Elektryczne (zapobiegające przepływowi ładunków elektrycznych)
- Hydroizolacje (chroniące przed działaniem wody, wilgoci i pary wodnej)
- Termoizolacje (chroniące przed niekorzystną wymianą ciepła z otoczeniem)
- Wiatroizolacje (chroniące przed stratami ciepła)
- Akustyczne (obniżające natężenie dźwięków oraz tłumiące niepożądane dźwięki)
- Przeciwdrganiowe (ograniczają wpływ drgań na elementy budynku, maszyn)
- Chemoodporne (zabezpieczają element przed agresją środowiska)
Cechy efektywnej izolacji
- Stabilność parametrów
- Szczelność
- Brak mostków termicznych
odpowiedzialnych za straty ciepła - Niski współczynnik przewodzenia ciepła
- Optymalna grubość
- Lekkość (brak obciążania konstrukcji)
- Dobra przyczepność do różnych materiałów
- Odporność na zmieniające się warunki pogodowe, zwłaszcza temperaturę i wilgotność
- Odporność mechaniczna, chemiczna i biologiczna
Czy ocieplenie pianką PUR grozi gniciem więźby?
Jeśli do budowy użyto suchego drewna, nie ma żadnych zagrożeń. Autoryzowany wykonawca Crossin sprawdza drewno przed natryskiem i nie podejmie prac, jeśli wilgotność jest zbyt duża. Pianka, dzięki dużej przyczepności przylega do powierzchni drewna i stanowi barierę przed wpływem czynników środowiskowych. To właśnie pianką ze względu na jej właściwości zabezpiecza się w domach np. dachowe okna drewniane. Ew. dostęp wilgoci możliwy jest od strony zewnętrznej, a pianka, ze względu na oddychalność pozwala jej odparować.
Czy ocieplanie pianką PUR jest drogie?
To czy coś jest drogie czy nie to pojęcie bardzo względne. Porównując to z innymi rodzajami izolacji wydaje się jednak, że cieplenie pianką poliuretanową nie jest drogie. Średnia cena ocieplenia w zależności od grubości to przedział 45-70 zł/m2. Jeśli wybierzemy inny dobry materiał izolacyjny (nie z promocji w markecie budowlanym) i doliczymy do tego wykonanie przez dobrą ekipę monterską, często okaże się, że cena natrysku pianką poliuretanową jest porównywalna, a nawet niższa.
Należy również pamiętać, że cena podawana przez autoryzowanych wykonawców Crossin jest ostateczna. Zawiera cenę materiału i robocizny, a po wykonawcy pozostaje posprzątane pomieszczenie i dobra izolacja. Biorąc pod uwagę koszty nie bez znaczenia jest również czas wykonania, który zwykle zamyka się w jednym dniu, dając możliwość kontynuowania dalszych prac wykończeniowych.
Warto umówić się na bezpłatną konsultację i wycenę z Autoryzowanym Wykonawcą Crossin.
Czy pianka PUR z czasem utlenia się i kurczy?
Kolejny mit krążący na rynku. Pianka z upływem czasu nie utlenia się i nie kurczy. Normy badań niezbędne do wpisów parametrów w deklaracjach właściwości użytkowych uwzględniają efekt starzenia 25 lat. Jedyne co szkodzi, i to tylko wierzchniej warstwie izolacji, to promieniowanie UV. Przykrycie piany płytą g-k całkowicie ją zabezpiecza. Piana nie kurczy się, nie degraduje, nie odkleja od powierzchni, na którą została zaaplikowana. Odkrywając ściany po upływie lat, możemy spodziewać się ocieplenia dokładnie w takim samym stanie jak w dniu aplikacji, co jest przewagą w stosunku do innych materiałów izolacyjnych, np. wełny, które mają tendencję do przemieszczania się i osuwania wraz z upływem czasu.
Czy lambda pianki PUR pogarsza się z czasem?
Wartość początkowa lambdy mierzona tuż po natrysku jest niższa niż podawana w deklaracji właściwości. Jest to tak zwana lambda początkowa, wielkość tego parametru na poziomie od λ=0,033 W/(m.K) otrzymuje się tylko krótko po aplikacji i w żaden sposób nie może być brana pod uwagę przy wyborze materiału. Zmiana lambdy wynika z wnikania powietrza atmosferycznego w komórki piany, po ustaleniu równowagi gazowej wartość lambdy pozostaje niezmienna.
W deklaracji właściwości podawana jest wartość lambdy deklarowanej (starzeniowej), stabilizującej się po natrysku i uwzględniającej utrzymanie właściwości min. 25 lat. W przypadku piany Crossin wartość ta to λ= 0,037 W/(m.K).
Lambda deklarowana to jedyna wartość, którą należy brać pod uwagę próbując porównać piany poliuretanowe oferowane na rynku. Często producenci pian lub wykonawcy chcąc podnieść wartość swojego produktu, podają wartość lambdy początkowej. Takie działanie jest wprowadzaniem klienta w błąd. Chcą sprawdzić rzeczywisty parametr należy spytać o Deklarację Właściwości Użytkowych i sprawdzić wartość lambdy deklarowanej. Brak powyższego dokumentu lub wpisu lambdy deklarowanej może budzić wątpliwość co do prawidłowego wprowadzenia produktu do obrotu.
Czy pianka poliuretanowa jest szkodliwa?
Pianka poliuretanowa nie jest szkodliwa po zakończeniu natrysku. Po odgazowaniu materiału i wywietrzeniu pomieszczeń, pianka jest obojętna dla środowiska. Nie wydziela zapachu i nie wywołuje alergii. Dodatkowo, piana Crossin Attic Soft posiada badanie potwierdzające brak rozwoju pleśni i grzybów.
Pianki poliuretanowe są obecne od dawna w naszym życiu, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Wykorzystywane są w meblach tapicerowanych, poduszkach, siedziskach, w przemyśle samochodowym w siedzeniach, zagłówkach czy deskach rozdzielczych.
Czy pianka poliuretanowa jest paroszczelna?
Pianka poliuretanowa nie jest paroszczelna. Pianka jest materiałem oddychającym, przy zachowaniu dużej w stosunku do tradycyjnych materiałów wiatroszczelności. Ta cecha materiału ogranicza ruchy powietrza na poddaszu, a tym samym zwiększa izolacyjność.
Współczynnik oporu dyfuzyjnego pary wodnej dla piany Crossin Attic Soft wynosi: μ = 3, a więc para wodna przenika przez warstwę izolacyjną.
Czy pianka poliuretanowa jest nasiąkliwa?
Pianka poliuretanowa chłonie wodę i wilgoć jak praktycznie każdy materiał izolacyjny.
Piana Crossin posiada jeden z najlepszych parametrów nasiąkliwości na rynku na poziomie Wp ≤ 0,85 kg/m2. Tak dobra wartość tego parametru w dużej części ogranicza ew. straty izolacyjności w przypadku dostania się wilgoci do warstwy ocieplenia.
Ważną cechą materiału jest również brak utraty pierwotnych właściwości po wyschnięciu.
Czy pianka PUR zmienia swoje położenie z czasem użytkowania domu?
Budując dom oczekujemy, że właściwości izolacyjne pozostaną niezmienne przez długie lata. Tradycyjne materiały izolacyjne, takie jak np. wełna mineralna, z czasem mają tendencje do osuwania się i tworzenia mostków termicznych. Dodatkowo materiał ten jest przyjaznym środowiskiem dla gryzoni, które chętnie zagnieżdżają się w wełnie dodatkowo ją degradując. Poliuretanowe piany izolacyjne Crossin podczas aplikacji trwale łączą się z podłożem i są odporne na osuwanie i przemieszczanie się materiału wraz z upływem lat, nie tracąc swoich właściwości izolujących. To istotne zalety materiału i technologii nanoszenia, ponieważ ewentualne usunięcie wad związanych z przemieszczeniem i degradacją materiału izolacyjnego, to technicznie trudny, czasochłonny i dość kosztowny proces.
Czy pianki pur są materiałem niepalnym?
Piana Crossin Attic Soft jest materiałem klasyfikowanym w klasie palności E tzw. samogasnącym. W najczęstszym połączeniu z płytą gipsowo-kartonową przegroda kwalifikuje się do grupy materiałów niezapalnych o podwyższonej klasie odporności na ogień B-s1, d0.
Praktyka pokazuje, że w przypadku pożaru szczelność izolacji i odcięcie tlenu często uchroniły dom od większych zniszczeń.
Zobacz więcej