Podejmując się budowy lub modernizacji domu, oczekujemy komfortu, a myśląc o izolacji, ciepła zimą i przyjemnego chłodu latem. Istotne znaczenie ma również ekonomia. Ocieplając dom zakładamy, że inwestycja ta zwróci się w możliwie najkrótszym czasie dzięki niższym rachunkom.

Jak więc podejść do tematu ocieplenia? Jaki materiał wybrać, jaki wykonawca spełni nasze oczekiwania?

Jedną z kluczowych decyzji podczas budowy jest wybór metody izolacji oraz możliwie najlepszego wykonawcy. Szczególnie dotyczy to poddasza, które źle zaizolowane może być przyczyną utraty nawet 30% ciepła zimą, lub stworzyć trudne do funkcjonowania gorące środowisko latem.

Montaż i materiał, a eliminacja mostków termicznych

Mostki termiczne to miejsca w przegrodach budynku, przez które w wyniku niewłaściwego montażu izolacji ucieka najwięcej ciepła, lub dostaje się go najwięcej latem. Rozważając wybór technologii należy zwrócić uwagę, która z nich może zminimalizować powstawanie takich właśnie miejsc.

Przewagę nad tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi dają w tym aspekcie natryskowe piany poliuretanowe, np. systemy Crossin. Podczas aplikacji tworzą bezspoinową, jednolitą powierzchnię, która pozwala praktycznie w 100% wyeliminować mostki termiczne, co jest trudne do uniknięcia w przypadku montażu tradycyjnych materiałów jak np. wełna.

Materiał izolacyjny a upływający czas

Budując dom oczekujemy, że właściwości izolacyjne pozostaną niezmienne przez długie lata. To ważna kwestia, ponieważ ewentualne usunięcie wad związanych z przemieszczeniem i degradacją materiału izolacyjnego, to proces technicznie trudny, czasochłonny i dość kosztowny.

Tu znowu widoczne są zalety pian izolacyjnych Crossin. Podczas aplikacji piana trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie. Co równie ważne, z upływem lat, piania nie traci również swoich właściwości izolujących.

Piany Crossin są również odporne na rozwój grzybów, porostów i pleśni na powierzchni i wewnątrz materiału, redukując do minimum ilość ewentualnych alergenów w powietrzu.

Koszty montażu ocieplenia pianą

Decyzja o wyborze materiału i technologii ocieplenia, to również kalkulacja ekonomiczna. Całkowity koszt izolacji, to koszty materiału, robocizny i czasu jaki poświęcamy na realizację. Jeśli wybierzemy inny dobrej jakości materiał izolacyjny i doliczymy do tego wykonanie przez dobrą ekipę monterską, często okaże się, że cena natrysku pianką poliuretanową Crossin jest porównywalna, a nawet niższa.

Należy również pamiętać, że cena podawana przez autoryzowanych wykonawców zawiera cenę materiału i robocizny, a po wykonawcy pozostaje posprzątane pomieszczenie i dobra izolacja.

Realne oszczędności z dobrej izolacji

Dobra izolacja to realne oszczędności. Zakłada się, że w standardowych domach, współczynnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi EA to 100–120 kWh/m²•rok. Dla domów energooszczędnych, współczynnik ten wynosi 15–70 kWh/m²•rok.

O tym czy nasz dom będzie spełniaj kryteria dla domu energooszczędnego decyduje z kolei zawarty w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury współczynnik przewodzenia ciepła U.

Dla opisywanego powyżej poddasza, współczynnik ten powinien wynosić U ≤ 0,15 W/(m²•K), co odpowiada grubości 25 cm piany Crossin Attic Soft.

Wykonanie ocieplenia – klucz do jakości

Niezależnie od wybranego materiału, montaż zawsze najlepiej powierzyć sprawdzonemu specjaliście, a przy decyzji nie kierować się ceną jako jedynym kryterium. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, nie każda jednak posiada odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie.

Poszukując wykonawcy, warto przyjrzeć się, czy dany wykonawca współpracuje z jakimś producentem i posiada odpowiedni certyfikat. Tak dzieje się w przypadku producenta izolacji Crossin. Autoryzowani wykonawcy Crossin są stale szkoleni i monitorowani pod względem jakości.

Nawet najlepszy materiał niewłaściwie zamontowany nie spełni założonych wymagań, podejmując decyzję warto zatem jego aplikację zlecić rekomendowanemu przez producenta wykonawcy.