Wzrost kosztów zakupu opału, regularne podwyżki cen prądu, lub chęć mieszkania w zgodzie z naturą – powodów, aby przeprowadzić termomodernizację domu, jest sporo i każdy z ich będzie właściwy. Zadbanie o efektywną termoizolację budynku podniesie komfort jego eksploatacji, wymiernie obniżając koszty związane z produkcją ciepła oraz wykorzystaniem energii.

Planujesz inwestycję w termomodernizację budynku i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? A może dopiero zastanawiasz się, czy takie przedsięwzięcie ma sens? Jeśli tak, ten artykuł powstał z myślą o Tobie. Sprawdź porady specjalistów i poznaj odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Dowiedz się, jak krok po kroku zrealizować przedsięwzięciem termomodernizacyjne i skąd pozyskać dofinansowanie na ten cel.

Termomodernizacja – podejdź do tego kompleksowo!

Wiele osób mylnie utożsamia termomodernizację wyłącznie z dociepleniem ścian oraz dachu. Tymczasem, termin ten obejmuje szeroką kategorię działań, takich jak:

  • wykonanie izolacji termicznej budynku,
  • montaż nowej stolarki okiennej oraz drzwiowej,
  • wymiana źródeł ciepła na efektywne i ekologiczne,
  • inwestycje w odnawialne źródła energii.

Wymienione powyżej 4 filary skutecznej termomodernizacji powinny wchodzić w skład kompleksowego przedsięwzięcia modernizacyjnego. Tylko w ten sposób skorzystasz z pełnego spektrum zalet termomodernizacji domu, do których należą m.in.:

  • zmniejszenie ilości energii potrzebnej do ogrzania domu oraz przygotowania ciepłej wody,
  • zapobieganie stratom ciepła z budynku przez nieszczelne przegrody,
  • mniejsze zużycie prądu dzięki inwestycjom w OZE,
  • obniżenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery,
  • niższe koszty utrzymania budynku mieszkalnego.

Ocieplenie domu – podstawa każdego przedsięwzięcia termomodernizacyjnego

Montaż materiałów izolacyjnych na przegrodach zewnętrznych powinien być pierwszym etapem inwestycji w termomodernizację domu. Właściwie dobrana termoizolacja zapobiega przenikaniu ciepłego powietrza na zewnątrz zimą, jednocześnie chroniąc przed przegrzaniem domu w letnich miesiącach. Docieplenie ścian oraz dachu powinno być przeprowadzone przed wymianą źródła ciepła – ocieplony dom charakteryzuje się znacznie niższym zapotrzebowaniem energetycznym, co pozwala dobrać bardziej ekonomiczne urządzenie grzewcze.

Ocieplenie poddasza – ograniczenie nawet 30% strat ciepła

Poddasze to miejsce gdzie straty ciepła wynosić mogą nawet 30%. Dobrze ocieplone poddasze, zapewnia oszczędności i ogranicza nagrzewanie się pomieszczeń zapewniając chłód latem. Należy tak dobrać materiał i technologię, aby wyeliminować powstawanie mostków termicznych oraz zapewnić utrzymanie szczelności i parametrów w dalszym okresie użytkowania domu. Technologią, która doskonale spełnia powyższe warunki jest natrysk pianą PUR.

Wymiana okien i drzwi – ważny element modernizacji budynku

Jednym z najpoważniejszych problemów związanych z efektywną izolacją każdego budynku są mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ogrzane powietrze ulatnia się z pomieszczeń. Bardzo często występują one w okolicach drzwi oraz okien, szczególnie jeśli w domu znajduje się stara, wysłużona stolarka, która nie spełnia aktualnych norm cieplnych. Właśnie dlatego, dla uzyskania maksymalnej efektywności energetycznej, niezbędna jest wymiana drzwi oraz okien.

Szczególną uwagę należy zwrócić na współczynnik przenikalności cieplnej (U), informujący o tym, jak dobre właściwości izolacyjne ma dana przegroda. W przypadku okien współczynnik U od 2021 wynosi maksymalnie 0,9 W/(m²·K), z kolei dla drzwi zewnętrznych współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy niż 1,3 W/(m²·K).

Modernizacja systemu grzewczego i układu rozdziału ciepła

Dopiero po dociepleniu domu oraz uszczelnieniu drzwi i okien należy przejść do kolejnego etapu termomodernizacji domu, jakim jest wymiana starego, nieefektywnego pieca na nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne źródło ciepła. Wysłużone „kopciuchy” oprócz tego, że emitują do atmosfery wiele trujących substancji, są także skrajnie nieefektywne, a ich eksploatacja wiąże się z istotnymi stratami ciepła. Właśnie dlatego, zaleca się wymianę pieców węglowych na nowoczesne kotły gazowe lub pompy ciepła, będące obecnie najbardziej ekologicznymi rodzajami urządzeń grzewczych.

Sama wymiana pieca to jednak za mało – równie istotne jest zadbanie o efektywny rozdział ciepła w budynku. W tym celu eksperci rekomendują wymianę starych pomp obiegowych na nowoczesne, zużywające mniej energii. Równie istotny jest montaż zaworów termostatycznych na grzejnikach, pozwalający ograniczyć straty w systemie cieplnym, a tym samym, jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania.

Inwestycja w odnawialne źródła energii

Domknięciem przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może być montaż domowej instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych lub wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dzięki wykorzystaniu energii pochodzącej z OZE Twój dom stanie się w pełni energooszczędny, a rosnące ceny prądu przestaną być źródłem narastającego stresu.

Termomodernizacja z dofinansowaniem: jakie dotacje w 2022 roku?

Osoby, które zdecydują się na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w 2022 roku, w dalszym ciągu mogą korzystać z programów, które pomagają obniżać koszty oraz przyspieszają zwrot z inwestycji. W ramach programu Czyste Powietrze właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych mogą otrzymać dotację maksymalnie do 79 000 zł. W dalszym ciągu można również skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej w rocznym zeznaniu podatkowym. Realizując przedsięwzięcie, którego koszty nie przekraczają 53 000 zł, właściciel lub współwłaściciel domu mieszkalnego może odliczyć od dochodu maksymalnie ok. 17 000 zł. W wybranych gminach, można również skorzystać z programu Stop Smog.

Podsumowanie

Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, czym jest termomodernizacja, dlaczego warto ją wykonać i jak uzyskać wsparcie na działania służące poprawie energooszczędności budynku. Czas działać! Stwórz audyt energetyczny i wnioskuj o dofinansowanie Twojej inwestycji.

Skorzystać z darmowej konsultacji Autoryzowanych Wykonawców Crossin. Specjaliści Crossin pomogą znaleźć rozwiązanie w zakresie sposobu realizacji związanej z termomodernizacją poddasza, stropu i przegród wewnętrznych.